Anasayfa    ARŞİV
Kulüp Hakkında
Sporcularımıza
Takımlarımız
İstanbul Ligleri
Türkiye Ligleri
Spor Okulları
Sponsorluk
Linkler
Oyunlar
Arşiv
Ziyaretçi Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle

24  Ağustos  2017  Perşembe
ChatOnline Sohbet

yvik forum


Sitemizdeki hangi sayfalar ilginizi çekti?

 Voleybol
 Sporcu sağlığı
 Yeniköy
 Antrenman Bilgileri
 Boğaziçi/Sarıyer  anket sonucuArsiv
Ulaşmak istediğiniz arşiv kaydımızı aşağıdaki menülerden seçerek sayfanın sonunda inceleyebilirsiniz.
» SQUASH
» PILATES
» RAFTING
» DETOKS
VOLEYBOLDA OYUN SİSTEMLERİ

3:3 SİSTEMİ: Voleybol uzun yıllar üç smaçör ve üç pasör şeklinde oynanmıştır. Her pasörün bir smaçörü vardı ve hücum bölgesine geldiklerinde yalnız kendi smaçörlerine pas atarlardı.


4:2 SİSTEMİ: Dört smaçör ve iki pasörle oynanan sistemdir. 3:3 sisteminde smaçörlerin blok karşısında yetersiz kalmaları neticesinde pasörlerin diğer smaçörlere de pas atmaları düşünülmüştür. Bunun sonucu olarak üç pasörden birinin fazla olduğu ortaya çıkmış ve pasörün yerine oyuna bir smaçör dahil edilerek hücum gücü arttırılmıştır.

Takımın hücum gücü atarken pasörlerin de görev ve sorumlulukları artmaya başlamıştır.

Pasör önde ortada oynayarak her iki köşeye de pas atıyordu. Pasörlerin smaç vurma durumu olmadığı için arka bölgeden pasör kaçırılmazdı. Bu sistem günümüzde voleybola yeni başlayanlar ve küçük takımlarda uygulanmaktadır.


6:0 SİSTEMİ: Altı smaçörle oynan bir sistemdir, bu smaçörlerden bazıları arka bölgeye geldiklerinde pasörlük yapmaktadırlar. Pasörlüğün ne kadar uzmanlık gerektiren bir iş olduğu göz önüne alındığında sistemin başarısızlığı da ortaya çıkmaktadır. Çok kullanılan bir sistem değildir. Günümüzde taktik gereği bloğu yükseltmek için pasörün oyundan alındığı bölümlerde geçici olarak kullanılmaktadır.


5:1SİSTEMİ: Beş smaçör ve bir pasörle oynan bu sistem günümüzde en yaygın uygulanan sistemdir. takımın tek bir lider (şef)tarafından yönetilmesinin getirdiği avantajlar kadar, aynı seviyede iki pasör bulunmadığı içinde uygulanan bir sistemdir.

Modern 4:2 sistemindeki düşüncede iki pasör bulmanın zor oluşu antrenörleri bu sisteme yönlendirmiştir. bir lider pasörle oynarken çaprazında, top savunmada pasöre geldiği veya pasörün kaçamadığı durumlarda pas atabilecek özellikte bir smaçör koymuşlardır. Bu smaçörleri seçerken pas atma özellikleri kadar direk hücum yapabilmeleri içinde solak olmaları gerekmektedir.

Günümüz voleybolunda arka hücumları da göz önüne alarak pasör çaprazında genellikle takımın hücum gücü en yüksek olan smaçör oynatılmaktadır.

02 Mayıs 2009 Cumartesi
ISTANBUL
altın fiyatları
altınCopyright © 2006- 2013 yvik Her Hakkı Saklıdır